Wool Liners är designade i Terry Treemerino, ett lätt frottématerial tillverkat av 60% merinoull och 40% Tencel™ Lyocell. Detta svensktillverkade material är en härlig kombination av varm, mysig merinoull och mjuk, slät Tencel™.
Förutom värme ger merinoullen en naturlig odörresistens. Materialet håller värmen även när det blir blött, och fungerar perfekt året runt. Den australiensiska merinoullen är av hög kvalitet (19,3µm) och garanterat mulesingfri. Materialet är tillverkat av förnybara källor och helt biologiskt nedbrytningsbart. Använd som värmeisolerande innerhandske i en grövre handske eller vante, eller för sig själv som tunn ullhandske.
Wool Liners är tillverkade av återvunna och återvinningsbara fibrer. De värdefulla råmaterialen kan användas på nytt. Lämna gärna plagget i en Houdini-butik eller ta med det till en återförsäljare som har en av våra återvinningsenheter.
Material och teknologi:
Yttertyg: Coil TreeMerino™
Ett skönt frottématerial med ullens alla goda egenskaper i kombination med den mjuka känslan av Tencel®. Perfekt för vardagsbruk.
- Ursprung: Sverige
- 60% merino wool 20µ, 40% lyocell Tencel®
- Vikt: 230 g/m2
- Mulesingfri merinoull från Australien och Sydafrika
- Lyocell Tencel® från Lenzing i Österrike (EU Ecolabel)
- Fukttransporterande
- Skönt mot huden
- Naturligt luktresistent
- Tillverkad i förnybara och biologiskt nedbrytbara fibrer
- Återvinningsbar